NÜFUS TESBİTİ Mİ YAPTIRALIM NÜFUS TESPİTİ Mİ?

                                                                                                                       

            Kahramanmaraş’ın caddelerinin sokaklarının önemli geçiş yerlerine nüfus sayımını teşvik eden afişler asıldı.  Afişlerin ilk cümleleri değişik olabilmekle beraber son cümle hep aynı “Nüfus tesbiti yaptıralım.” Şimdi ne var bunda? Ne güzel belediye insanları teşvik ediyor denilebilir.

            Bir önceki nüfus sayımında 500 000 sınırın geçen hatta Büyükşehir Kahramanmaraş yazılarını Kıbrıs Meydanı’na asan şehrin sevincinin kursağında kaldığı hepimizin malumudur. Dolayısıyla belediye belki bu sefer Büyükşehir oluruz düşüncesiyle halkı teşvik ediyor. Güzel bir davranış! Fakat yazım doğru mu?

Şehirde daha önce var olan “1963’den beri” ifadesindeki yazım yanlışını hatırlattığımız Arif Şekerleme uyarımızı dikkate alarak bu yanlıştan döndü. “Tesisi Tarihi 1963” diye yazdı. Şehrimizde iki şubesi bulunan “Kebapcı Şef Mehmet” ifadesindeki yanlış yazımı da daha önce yine Bugün gazetesi aracılığıyla 21 Temmuz 2006 tarihinde ve 6. sayfada duyurmamıza rağmen yanlış yazım düzeltilmedi. Şimdi de belediye bu afişle yazım yanlışını yaptı. Hadi dolmuşlarda yazan “Odun anbarı” yazısındaki yazım yanlışını da hoş gördük ama belediye bu yanlışı yapmamalıydı.

             2006 yılında TDK tarafından basılan son yazım kılavuzumuzun 450.sayfasında afişteki yanlış yazılan sözcüğün doğrusu “tespit” “tespit etmek” diye yer alıyor.  Tespit sözcüğü dilimize Arapçadan girmiş olabilir. Arapçada öyle yazılıyor olabilir. Bunların hiç biri TDK’nin belirlediği yazımın dışına çıkmamıza haklı gerekçe olamaz. Zannediyorum dikkatsizlikten kaynaklanan bir yanlıştır.

            Yanlışı göre göre doğruyu yadırgayan gençlerimize üzülüyorum. Umarım yanlış yazım düzeltilir.  

 

Kaynak: Ünal Kalaycı, “Nüfus Tesbiti mi Yaptıralım Nüfus Tespiti mi?” Bugün Gazetesi,  03.03.2007, Kahramanmaraş

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !